-
On 03 September 2011 at 12:09 | updated 05 September 2011 at 16:01

World championships 2011: Results - first day on the road


World championships 2011: Results - first day on the road


After a one day short break, the Roller Speed-Skating World Championships restarted in Yeosu (South Korea). The competition holds now on the road circuit. It starts with the 200 m time trial, 10 km points and 20 km eliminations...

200 m road junior ladies

1) Magda Garces (COL) - 18.057
2) So Yeong Shin (KOR) - 18.153
3) Yesenia Escobar (COL) - 18.301
4) Kuo Yenling (TPE) - 18.568
5) Laethisia Schimek (GER) - 19.606
6) Alisa Gutermith (GER) - 19.775
7) Solymar Vivas (VEN) - 19.884
8) Saray Narvaez (ESP) - 18.887
9) Marie Poidevin (FRA) - 19.080
10) Vera Iglesias (ESP) - 19.124

200 m road junior men

1) Emanuelle Silva (CHI) - 16.433
2) Andres Agudelo (COL) - 16.570
3) Bong Ju Choi (KOR) - 16.696
4) Juan Camilo Pérez (COL) - 16.707
5) Heon Gyu Ryu (KOR) - 16.795
6) Darren de Souza (FRA) - 16.893
7) Benjamin Pierre-Jean (FRA) - 17.008
8) Karabo Molepo (RSA) - 17.014
9) Lars Scheenstra (NED) - 17.345
10) Dilan Coronado (MEX) - 17.411

200 m road senior ladies

1) Jercy Puello (COL) - 17.957
2) Estefania Cuervo (COL) 18.004
3) Erika Zanetti (ITA) - 18.080
4) Maria Jose Moya (CHI) - 18.120
5) Yang Hochen (TPE) - 18.120
6) Giulia Bongiorno (ITA) - 18.165
7) Victoria Rodriguez Lopez (ARG) - 18.187
8) Yi Seul An (KOR) - 17.282
9) Sandra Buelvas (VEN) - 18.314
10) Veronica Elias (MEX) - 18.463

200 m road senior men

1) Andres Muñoz (COL) - 16.266
2) Matthias Schwierz (GER) - 16.298
3) Sung Ching Yang (TPE) - 16.338
4) Ioseba Fernandez (ESP) - 16.416
5) Pedro Causil (COL) - 16.515
6) Joseph Mantia (USA) - 16.551
7) Michel Mulder (NED) - 16.569
8) Juan Jardine (VEN) - 16.661
9) Myung Kyu Lee (KOR) - 16.700
10) Jorge Martinez (MEX) - 16.770

10 km points junior ladies

1) Ga Ram Yu (KOR) - 17 points
2) So Yeong Lee (KOR) - 13 points
3) Marie Poidevin (FRA) - 9 points
4) Fabriana Arias (COL) - 8 points
5) Kuan Yingjung (TPE) - 8 points
6) Yenny Serrano (COL) - 7 points
7) Arianna Piazza (ITA) - 4 points
8) Sofia Dannibale (ITA) - 4 points
9) Katharina Rumpus (GER) - 2 points
10) Raj Kasturi (IND) - 1 point
11) Deborah Marchand (FRA) - 1 point

10 km points junior men

1) Chen Yancheng (TPE) - 11 points
2) Sang Cheol Lee (KOR) - 11 points
3) Tim Sibiet (BEL) - 7 points
4) Boris Peña (COL) - 7 points
5) Min Yong Park (KOR)
6) Livio Wenger (SUI) - 6 points
7) Guillaume de Mallevoue (FRA) - 5 points
8) Pablo Tussetto (ITA) - 4 points
9) Chen Yenpo (TPE) - 3 points
10) Ruurd Dijkstra (NED) - 3 points

20 km eliminations senior ladies

1) Hyo Sook Woo (KOR)
2) Kelly Martínez (COL)
3) Dan Guo (CHN)
4) Justine Halbout (FRA)
5) Carolina Upegui (COL)
6) Chang Telin (TPE)
7) Valeria Riffo (CHI)
8) Catherine Peñan (CHI)
9) Pan Yi Chin (TPE)
10) Melissa Bonnet (ARG)

20 km eliminations seniors men

1) Fabio Francolini (ITA)
2) Bart Swings (BEL)
3) Joseph Mantia (USA)
4) Jorge Bolaños (ECU)
5) Jorge Cifuentes (COL)
6) Crispijn Ariens (NED)
7) Patxi Peula (ESP)
8) Iñigo Vidondo (ESP)
9) Brian Lepine    (FRA)
10) Carlos Pérez (COL)



Want to join the team? Email us!

Adv.