-
On 28 April 2013 at 13:04 | updated 13 March 2015 at 23:31

First of the 2013 International Criterium of Gross-Gerau (Germany)


First of the 2013 International Criterium of Gross-Gerau (Germany)


After two days under the rain, the 35th International Criterium of Gross Gerau could finally start. Only one race remains before the end of the competition. Manon Kamminga (Powerslide / Matter Racing) and Bart Swings (Powerslide / Matter Racing) lead the overall rankin. Here are the results of 500m sprint and 5000m point races for senior men and women categories...

500m Senior Women

Pos.SurnameNameNationTeamTime.
1)ManonKammingaNEDPowerslide Matter Racing 47,281
2)RocioBerbelt AltARGNational Team Argentina47,559
3)JuliettePouydebatFRAEOSkates World Team47,721
4)TinaStrueverGERTurbine Halle/Cadomotus Frauenteam47,843
5)SandraBuelvasVENNational Team Venezuela48,624
6)KatharinaRumpusGERPowerslide Matter Racing48,050(H)
7)LaethisiaSchimekGERBlau-Gelb Groß-Gerau/Powerslide Matter Racing48,150(H)
8)HanneWoutersBELRSC Heverlee49,369(H)
9)BiancaRoosenboomNEDTeam Sprog49,382(H)
10)FrancescaLollobrigidaITAX-TECH49,448(H)
11)SindyCortezVENNational Team Venezuela49,549(H)
12)YsiaClaussesFRAPibrac Roller Skating49,881(H)
13)MartaNunesPORTeam Gyro CP Beja49,350(V)
14)AnkeVosBELReko Roller Club Zemst49,855(V)
15)ClemenceHalboutFRA2APN 77 AVON50,062(V)
16)MelisaBonnetARGNational Team Argentina50,149(V)
17)SabrinaRossowGERTSSC Erfurt50,169(V)
18)KayMarionFRAPibrac Roller Skating50,241(V)
19)SabineBergGERPowerslide Matter Racing50,512(V)
20)JanaGegnerGEREOSkates World Team50,663(V)

500m Senior Men

Pos.SurnameNameNationTeamTime.
1)GwendalLe PivertFRABont Arena Geisingen Team43,767
2)MarkHorstenNEDSkateboulevard Luigino44,074
3)JorisGarderesFRARPM Poli44,11
4)CamiloAcostaCOLBont Arena Geisingen Team44,247
5)FelipeCastilloVENNational Team Venezuela44,98
6)RogerVallverduESPClub Patin Cobra Barcelona44,066(H)
7)BartSwingsBELPowerslide Matter Racing44,350(H)
8)RonaldMulderNEDUnive44,361(H)
9)MatteoVoltattorniITAASD Rolling Bosica44,426(H)
10)JoreVan Den BergheBELPowerslide Matter Racing44,862(H)
11)Juan CruzAraldiARGNational Team Argentina44,936(H)
12)GiacomoCuncuGEREOSkates World Team-
13)JensMaertensBELFratelli Team Mechelen44,671(Z)
14)EdwinDe SouzaFRARPM Poli44,693(Z)
15)NielsProvoostBELZRC Zandvoorde44,773(Z)
16)LarsScheenstraNEDTeam Maple Skate44,794(Z)
17)DiogoMarreirosPORRoller Lagos Clube de Patinagem44,798(Z)
18)SanderDe GraaffNEDTeam Maple Skate44,815(Z)
19)AndreaAngelettiITADuggeco Team44,859(Z)
20)AlexisContinFRABont Arena Geisingen Team44,887(Z)

5000m point - Senior Women

Pos.SurnameNameNationTeamTime.
1)ManonKammingaNEDPowerslide Matter Racing07:49,1
2)FrancescaLollobrigidaITAX-TECH07:48,6
3)KatharinaRumpusGERPowerslide Matter Racing07:48,8
4)JuliettePouydebatFRAEOSkates World Team07:57,0
5)ElmaDe VriesNEDTeam Sprog08:06,6
6)IreneSchoutenNEDRadboud Medemblik07:48,9
7)ClemenceHalboutFRA2APN 77 AVON07:49,4
8)SindyCortezVENNational Team Venezuela07:49,7
9)JustineHalboutFRAEOSkates World Team07:49,9
10)MelisaBonnetARGNational Team Argentina07:49,5
11)BiancaRoosenboomNEDTeam Sprog07:49,9
12)LenaLabatFRAPibrac Roller Skating07:50,1
13)AnkeVosBELReko Roller Club Zemst07:49,0
14)TinaStrueverGERTurbine Halle/Cadomotus Frauenteam07:49,4
15)NadjaWengerSUIGB Racing Team07:49,6
16)KayMarionFRAPibrac Roller Skating07:49,7
17)YsiaClaussesFRAPibrac Roller Skating07:49,7
18)SharonHendriksNEDTeam Sprog07:49,9
19)SabineBergGERPowerslide Matter Racing07:50,0
20)JessicaGaudesaboosBELEOSkates World Team-

5000m point - Senior Men

Pos.SurnameNameNationTeamTime.
1)BartSwingsBELPowerslide Matter Racing06:52,6
2)FelixRijhnenGERPowerslide Matter Racing07:02,0
3)AlexisContinFRABont Arena Geisingen Team07:07,6
4)YannGuyaderFRAEOSkates World Team06:58,0
5)LivioWengerSUIPowerslide Matter Racing06:52,5
6)CrispijnAriensNEDA-ware-Powerslide06:55,6
7)EwenFernandezFRAPowerslide Matter Racing06:55,8
8)TimSibietBELChauvin Arnoux06:52,5
9)FabioFrancoliniITAEOSkates World Team06:53,3
10)PatxiCabelloESPEOSkates World Team06:56,2
11)AlexanderBastidasVENNational Team Venezuela07:04,8
12)MartynDiasPORRoller Lagos Clube de Patinagem07:01,4
13)MaartenSwingsBELPowerslide Matter Racing07:05,4
14)NolanBeddiafFRAEOSkates World Team06:53,5
15)JorisGarderesFRARPM Poli06:53,9
16)FerreSpruytBELPowerslide Matter Racing06:54,2
17)WannesVan PraetBELReko Roller Club Zemst06:54,3
18)JakobUlreichAUTGoing Top OEISC-B06:54,4
19)SamEvansAUSSS06:55,1
20)MatteoAngelettiITAX-TECH06:55,6

5000m elimination race - Senior Women

Pos.SurnameNameNationTeamTime
1)LollobrigidaFrancescaITAX-TECH-
2)RumpusKatharinaGERPowerslide Matter Racing-
3)HalboutClemenceFRA2APN 77 AVON-
4)KammingaManonNEDPowerslide Matter Racing-
5)CortezSindyVENNational Team Venezuela-
6)PouydebatJulietteFRAEOSkates World Team-
7)BonnetMelisaARGNational Team Argentina-
8)HalboutJustineFRAEOSkates World Team-
9)BergSabineGERPowerslide Matter Racing-
1à)SchoutenIreneNEDRadboud Medemblik-
11)RoosenboomBiancaNEDTeam Sprog-
12)StrueverTinaGERTurbine Halle/Cadomotus Frauenteam-
13)LabatLenaFRAPibrac Roller Skating-
14)GaudesaboosJessicaBELEOSkates World Team-
15)BuurmanLisanneNEDTeam Sprog-
16)De VriesElmaNEDTeam Sprog-
17)VivasSolymarVENNational Team Venezuela-
18)WengerNadjaSUIGB Racing Team-
19)WestenbroekRiaNEDSV Utrecht SkateDump-
20)NunesMartaPORTeam Gyro CP Beja-

10000 m elimination race Senior Men

Pos.SurnameNameNationTeamTime
1)BartSwingsBELPowerslide Matter Racing14:14
2)YannGuyaderFRAEOSkates World Team14:14
3)FelixRijhnenGERPowerslide Matter Racing14:15
4)FerreSpruytBELPowerslide Matter Racing14:23
5)FabioFrancoliniITAEOSkates World Team14:24
6)EwenFernandezFRAPowerslide Matter Racing-
7)PatxiCabelloESPEOSkates World Team-
8)CrispijnAriensNEDA-ware-Powerslide-
9)LivioWengerSUIPowerslide Matter Racing-
1à)AlexanderBastidasVENNational Team Venezuela-
11)AlexisContinFRABont Arena Geisingen Team-
12)MartynDiasPORRoller Lagos Clube de Patinagem-
13)NolanBeddiafFRAEOSkates World Team-
14)DiogoMarreirosPORRoller Lagos Clube de Patinagem-
15)AntonioCuccoITAASD Rolling Bosica-
16)JorisGarderesFRARPM Poli-
17)LarsScheenstraNEDTeam Maple Skate-
18)TimSibietBELChauvin Arnoux-
19)MatteoAngelettiITAX-TECH-
20)Juan CruzAraldiARGNational Team Argentina-

Please find all results on the website of the organization

Photo: Nathalie Planelles



Want to join the team? Email us!

Adv.