-
On 02 June 2014 at 09:23 | updated 04 June 2014 at 07:05

Ranking of the Roller Slopestyle contest - FISE 2014


Ranking of the Roller Slopestyle contest - FISE 2014


The International Festival of Extreme Sports of Montpellier in being held on the shores of the Lez River. Here are the results of the slopestyle competitions for juniors and amateurs...

Roller slopestyle - qualifications - juniors

1.TOURÉ Malcolm13 y/oLunel79.00 ptsqualified
2.CATALDI Corentin16 y/oSète57.00 ptsqualified
3.CARON Andy16 y/oMarseillan55.60 ptsqualified
4.BORRHOMEE Chems15 y/oCergy54.30 ptsqualified
5.GASSELIN Sacha13 y/oMontpellier51.00 ptsqualified
6.BOUROUBA Tom13 y/oHommarting50.00 ptsqualified
7.HORJALES Maël16 y/oPrivas47.60 ptsqualified
8.VIGINIER Thomas15 y/oToulouse44.60 ptsqualified
9.LE MOIGNE Théo13 y/oFabrègues44.30 ptsqualified
10.MARTIN Yohan11 y/oBoisset-Et-Gaujac44.00 ptsqualified
11.ESCHENLAUER-CHRÉTIEN Gaultier16 y/oHaguenau43.60 ptsqualified
12.LANFRANCHI Tom14 y/oFabregues43.30 ptsqualified
13.BLANCHÉ Martin13 y/oVilleneuve Le Maguelone43.00 pts 
14.LARHMAN Yanis14 y/oMontarnaud41.00 pts 
15.CHAPTAL Sebastien1 y/oMontpellier40.60 pts 
16.LAVOINE Theo16 y/oIvry Sur Seine40.00 pts 
17.BALLARIN Alexandre14 y/oLa Grande Motte38.00 pts

Roller slopestyle - qualifications - amateurs

1.SERVY Nicolas15 y/oDijon76.33 ptsqualified
2.RUCKLY Charlie30 y/oCendras73.00 ptsqualified
3.LEMOINE Julien26 y/oStrasbourg67.67 ptsqualified
4.TURNER Aaron25 y/oFarnborough66.67 ptsqualified
5.BAUDOIN Yuma16 y/oGap66.00 ptsqualified
6.BRUN Jordy18 y/oVenissieux65.67 ptsqualified
7.BREGER Gregory32 y/oSavenay65.00 ptsqualified
8.BUKOWSKI Fred16 y/oParis62.33 ptsqualified
9.RIFFAUD Thomas25 y/oMontpellier61.33 ptsqualified
10.MATLAYA Jordan22 y/oRien61.00 ptsqualified
11.VALLES Alexis22 y/oCeyrat (Clermont-Ferrand)59.67 ptsqualified
12.ALESSANDRI Laurent18 y/oCastelnau59.00 ptsqualified
13.ANTOINET Arthur22 y/oSorgues57.00 ptsqualified
14.BAELDE Bastien19 y/oSaint-Mathieu-de-Treviers56.67 ptsqualified
15.FRANÇON Nicolas28 y/oSaint-Etienne56.33 ptsqualified
16.VIDAL Julian21 y/oLyon55.00 ptsqualified
17.HERBSTER Victor18 y/oGenerargues53.67 pts 
18.ROUSSEAU Hugues27 y/oSceaux53.33 pts 
19.DUBUS Kevin31 y/oGignac51.00 pts 
20.HOXHAJ Edi19 y/oGap50.67 pts 
21.CLAIR Quentin19 y/oLyon50.33 pts 
22.THOLLON Loris17 y/oOullins50.00 pts 
23.MATHET-BERTO Léon17 y/oPlombières-Lès-Dijon49.33 pts 
24.AUBERT David28 y/oMontpellier48.67 pts 
25.BOYAUX Camille17 y/oDijon48.33 pts 
26.GARANDEL Arthur20 y/oSaint-Mathieu-de-Tréviers47.67 pts 
27.DURAND Alexandre29 y/oMontpellier46.67 pts 
28.OUNNALAY COHEN Adam18 y/oMarseille46.00 pts 
29.DAVIDSON Ali26 y/oMintlaw45.67 pts 
30.OURN Christian Sam29 y/oToulouse44.33 pts 
31.RENARD Bruce18 y/oSerignan Du Contat44.00 pts 
32.HUGUES Lucien21 y/oParis43.00 pts 
33.ABBOU Lyes19 y/oAix En Provence40.00 pts 
34.CAYZAC Franck19 y/oSaint Gely Du Fesc40.00 pts 
35.MAHEC Julien31 y/oBlagnac39.67 pts 
36.CERCO Williams32 y/oNice38.67 pts 
37.PERNET Julien26 y/oSauvian38.67 pts 
38.RIBOT Axel15 y/oVendargues37.33 pts 
39.KAMUANYA Trésor28 y/oVienne30.00 pts
 

Roller slopestyle - final - amateurs

1.

SERVY Nicolas

15 y/o

Dijon

79.33 pts

2.

BAUDOIN Yuma

16 y/o

Gap

72.67 pts

3.

RUCKLY Charlie

30 y/o

Cendras

69.33 pts

4.

BUKOWSKI Fred

16 y/o

Paris

68.67 pts

5.

RIFFAUD Thomas

25 y/o

Montpellier

66.00 pts

6.

MATLAYA Jordan

22 y/o

Rien

63.67 pts

7.

BREGER Gregory

32 y/o

Savenay

63.00 pts

8.

TURNER Aaron

25 y/o

Farnborough

61.67 pts

9.

VALLES Alexis

22 y/o

Ceyrat (Clermont-Ferrand)

61.33 pts

10.

BAELDE Bastien

19 y/o

St Mathieu De Treviers

61.00 pts

11.

LEMOINE Julien

26 y/o

Strasbourg

60.00 pts

12.

VIDAL Julian

21 y/o

Lyon

57.33 pts

13.

FRANÇON Nicolas

28 y/o

Saint-Etienne

55.33 pts

14.

BRUN Jordy

18 y/o

Venissieux

54.67 pts

15.

ANTOINET Arthur

22 y/o

Sorgues

42.00 pts

16.

ALESSANDRI Laurent

18 y/o

Castelnau

0.00 pts

Roller slopestyle - qualifications - pros

1.

ALFANO Stephane

28 y/o

Toulon (Fra)

86.67 pts

qualified

2.

BAUDOIN Yuma

16 y/o

Gap

84.00 pts

qualified

3.

LANG Dave

24 y/o

Tehachapi

83.00 pts

qualified

4.

SWAIN Stephen

27 y/o

Pontefract

81.67 pts

qualified

5.

GODENAIRE Romain

27 y/o

Ivry Sur Seine

80.33 pts

qualified

6.

SERVY Nicolas

15 y/o

Dijon

79.67 pts

qualified

7.

PETITCOLLIN Florian

25 y/o

Dijon

78.00 pts

qualified

8.

DIABY Diako

19 y/o

Paris

77.33 pts

qualified

9.

GENOUD Maxime

21 y/o

Bussigny

74.33 pts

qualified

10.

SUAREZ Jeremy

26 y/o

Brussels

72.00 pts

qualified

11.

VARACHE Bruce

27 y/o

Martigues

71.67 pts

qualified

12.

WELLSMORE Cj

26 y/o

Sydney

69.00 pts

qualified

13.

POTTIER Anthony

24 y/o

Battice

68.00 pts

 

14.

AVELLA Anthony

30 y/o

Toulon

65.33 pts

 

15.

RUCKLY Charlie

30 y/o

Cendras

65.00 pts

 

16.

WAGNER Dominik

29 y/o

Berlin

64.33 pts

 

17.

BUKOWSKI Fred

16 y/o

Paris

64.00 pts

 

18.

SCOTT Quinn

30 y/o

N.A.

62.67 pts

 

19.

COULTER Julian

30 y/o

Barcelona

62.00 pts

 

20.

DIGNE Warren

26 y/o

Drancy

61.67 pts

 

21.

BIRD Blake

32 y/o

Londres

61.00 pts

 

22.

AUROUX Nicolas

25 y/o

Narbonne

60.67 pts

 

23.

LOBKO Grigoriy

24 y/o

Krasnodar

59.33 pts

 

24.

FARIBAULT Joris

21 y/o

Gap

57.33 pts

 

25.

DECK Adrian

24 y/o

Aarau

56.67 pts

 

26.

EGAN Joey

29 y/o

N.A.

55.33 pts

 

27.

LATOUCHE Taylor

22 y/o

Alfortville

55.00 pts

 

28.

IANGAEV Maxx

22 y/o

Nice

54.00 pts

 

29.

ANNE Adrien

31 y/o

Strasbourg

50.00 pts

 

30.

BRIGGEMAN Jelle

19 y/o

Rotterdam

49.67 pts

 

31.

RIFFAUD Thomas

25 y/o

Montpellier

48.33 pts

 

32.

WERNER Donovan

24 y/o

Montceau Les Mines

41.67 pts

 

Roller slopestyle -finals - Junior

1.

TOURÉ Malcolm

13 ans

Lunel

84.00 pts

2.

CARON Andy

16 ans

Marseillan

71.60 pts

3.

BORRHOMEE Chems

15 ans

Cergy

69.30 pts

4.

GASSELIN Sacha

13 ans

Montpellier

63.00 pts

5.

CATALDI Corentin

16 ans

Sète

61.00 pts

6.

HORJALES Maël

16 ans

Privas

58.00 pts

7.

BOUROUBA Tom

13 ans

Hommarting

56.00 pts

8.

ESCHENLAUER-CHRÉTIEN Gaultier

16 ans

Haguenau

55.30 pts

9.

LE MOIGNE Théo

13 ans

Fabrègues

54.30 pts

10.

VIGINIER Thomas

15 ans

Toulouse

50.60 pts

11.

LANFRANCHI Tom

14 ans

Fabregues

48.60 pts

12.

MARTIN Yohan

11 ans

Boisset-Et-Gaujac

0.00 pts

Roller slopestyle - finals - pros

1.

GODENAIRE Romain

27 ans

Ivry Sur Seine

84.67 pts

2.

BAUDOIN Yuma

16 ans

Gap

83.33 pts

3.

ALFANO Stephane

28 ans

Toulon (Fra)

81.00 pts

4.

LANG Dave

24 ans

Tehachapi

79.67 pts

5.

SWAIN Stephen

27 ans

Pontefract

77.67 pts

6.

SERVY Nicolas

15 ans

Dijon

75.00 pts

7.

DIABY Diako

19 ans

Paris

70.00 pts

8.

GENOUD Maxime

21 ans

Bussigny

68.00 pts

9.

PETITCOLLIN Florian

25 ans

Dijon

65.67 pts

10.

VARACHE Bruce

27 ans

Martigues

64.33 pts

11.

WELLSMORE Cj

26 ans

Sydney

63.67 pts

12.

SUAREZ Jeremy

26 ans

Bruxelles

62.67 pts

Roller slopestyle - finals - girls

 

1.AUTHIE Lisa-Mary18 ansSète96.00 pts
2.DERRIEN Manon21 ansCarbon Blanc93.00 pts
3.DARIES Jenciane25 ansNantes91.00 pts
4.MOFFAT Lauren25 ansGlasgow88.00 pts



Envie de nous rejoindre ? Contactez-nous !

Adv.