-
On 28 July 2014 at 21:07 | updated 30 July 2014 at 12:26

Euro speed skating 2014: results of point/elimination races


Euro speed skating 2014: results of point/elimination races


The first day of the 2014 European Championships of Speed Skating is over. Here are the results of the point and elimination races per category...

Senior Women - 10km points/eliminations

Pos.LastnameFirstnameNationPointsTime
1LollobrigidaFrancescaITA2315:05,645
2KammingaManonNED1715:06,099
3HalboutClémenceFRA715:11,572
4BergSabineGER515:05,587
5GossAleksandraPOL415:22,771
6NuñoNereaESP215:10,477
7SchoutenIreneNED115:09,461
8WengerNadjaSUI115:16,213
9TrafeliAndreaITA115:24,923
10CanhaAndreiaPOR 15:09,388
11PouydebatJulietteFRA  
12ThumMareikeGER  
13HalboutJustineFRA  
14RumpusKatharinaGER  
15HeimFlurinaSUI  
16RoosenboomBiancaNED  
17KarabovaRenataSVK  
18von BurgRinaSUI  

Senior Men - 10km points/eliminations

Pos.LastnameFirstnameNationPointsTime
1ContinAlexisFRA1513:46,488
2RijhnenFelixGER1513:48,654
3SwingsBartBEL1313:50,992
4FrancoliniFabioITA1213:57,242
5HorstenMarkNED613:56,181
6WengerLivioSUI214:02,223
7SchmidtStefan DueDEN113:55,008
8UlreichJakobAUT 13:55,490
9MarreirosDiogoPOR  
10AriensCrispijnNED  
11AmabiliAndreaITA  
12PeulaPatxiESP  
13VidondoIñigoESP  
14De MallevouéGuillaumeFRA  
15DiasMartynPOR  
16SwingsMaartenBEL  
17CassioliLorenzoITA  
18SibietTimBEL  
19ChaducClémentFRA  
20KrupkaMatějCZH  
21MacarrãoJorgePOR  
22HaugenAugust TeodorNOR  
23HøjerMikkel EmilDEN  
24DijkstraRuurdNED  
25KromoserChristianAUT  
26ReistYvesSUI  
27KießlichThimoGER  
28LópezJordiESP  
29CiężkiPawełPOL  
30HaugenTormod BjørnetunNOR  
31RomanMichalGBR  
32AdltFilipCZH   

Junior A Women - 10km points/eliminations

Pos.LastnameFirstnameNationPointsTime
1MarchandDeborahFRA3215:28,526
2TasSandrineBEL1815:32,856
3BrandoliniLauraITA1115:34,829
4RodriguezDinaPOR15:35,552
5HofmannJosieGER15:35,732
6FaberAmaiaESP15:36,867
7SchoutenKellyNED 15:38,049
8RigasElena MøllerDEN 15:50,193
9LollobrigidaGiuliaITA  
10BarbaIzaskunESP  
11GutiérrezItziarESP  
12BruneliereGwladisFRA  
13van MaarenElsemiekeNED  
14CerriAgneseITA  
15van RamshorstLauraNED  
16Van de CatsyeEllenBEL  
17OliveiraAnaPOR  
18TörökRékaHUN  
19NovotnáKateřinaCZH  
20Le RouxMaélannFRA  
21ZielkeCarolinGER  
22JamesTiffanyGBR  
23PullenKirstyGBR  
24PeisskerJennyGER  

Junior A Men - 10km points/eliminations

Pos.LastnameFirstnameNationPointsTime
1NieroDanielITA1614:13,118
2MareschiStefanoITA1414:16,234
3PaciollaAlessioITA1014:12,860
4LoubineaudTimothyFRA814:34,540
5HarinkJordyNED714:25,831
6MirschSebastianGER614:16,676
7ProkopMichalCZH214:17,323
8VoglManuelAUT114:13,445
9PravdaŠimonCZH 14:24,573
11HoolwerfEvertNED  
11PeñaJuanESP  
13PlanellesRaphaelFRA  
13DieterleFabianGER  
15KlíchaJaroslavCZH  
15HelmsøeNikolajDEN  
17RoestPatrickNED  
17BachanekMarcinPOL  
19GiraudeauQuentinFRA  
19OjuelIñigoESP  
21MødekjærRasmus MøllerDEN  
21ØritslandMikkel KirkegaardDEN  
23MazurekŁukaszPOL  
23TerebesiKristianSVK  
 CidDanielESP  

Junior B Women - 5000 m points

Pos.LastnameFirstnameNationPointsTime
1RossiLindaITA157:41,535
2HumanesAnaESP117:41,040
3ZaniniMartinaITA57:40,899
4BinusRonjaGER27:41,561
5GardiDominikaHUN27:41,926
6LucianiChiaraITA27:42,170
7SánchezLidiaESP27:49,052
8GaiserLarissaGER 7:41,790
9OotesDanielleNED 7:42,179
10VonkBerberNED 7:42,594
11FituchMalwinaPOL 7:42,646
12SánthaBlankaHUN 7:43,001
13GüntertVeraSUI 7:43,970
14TalloussiMounyaFRA 7:53,186
15WillaumeMargauxFRA  
16GüntertJasminSUI  
17HärdiRamonaSUI  
18LuquinPaulaESP  
19SejpalováMichaelaCZH  
20RodriguesDanielaPOR  
21SebókDominikaHUN  
22StodolováJulieCZH  
23KowalczykAleksandraPOL  
24GüntherAnne-SophieGER  
25LewisFfionGBR  

Junior B Men - 5000 m points

Pos.LastnameFirstnameNationPointsTime
1FoucherFlavienFRA127:00,843
2LópezDavidESP67:06,002
3FerriéMartinFRA46:58,115
4HuizingaChrisNED46:58,396
5PediconeDoucelinFRA47:12,133
6IaconoAlessioITA37:01,008
7BramanteGiuseppeITA26:58,258
8ReuterPatrick AlexanderGER16:58,527
9RochaTomásPOR16:59,359
10LindenskovOliverDEN17:05,659
11CasadeiMatteoITA 6:58,343
12MiddelkoopMarcNED 6:58,619
13HollaarLouisNED 6:59,262
14BravoMiguelPOR 7:00,090
15MédardIndraBEL 7:05,951
16CasadoMarioESP 7:06,041
17SchmidtPhilip DueDEN 7:06,532
18PachecoNunoPOR 7:08,695
19KuglerRicardoGER 7:18,901
20VostéThomasBEL DNF(F)
21EmeleAlexanderGER DNF(F)
22PalaciosJaimeESP DNF(F)
23BrabenecTomášCZH DNF(F)
24SidorowiczŁukaszPOL DNF(Q)
25KlembaraJakubSVK DNF(Q)
25RemicMihaSLO DNF(Q)
27JakobsenNick VolterDEN DNF(Q)
27ŚwiątekJanPOL DNF(Q)
29AmortChristophAUT DNF(Q)
29BiermannColinSUI DNF(Q)
31JamrozyPatrykPOL DNF(Q)
31DobsonWillGBR DNF(Q)
33PeschkeLukasAUT DNF(Q)
33SchwaigerLukasAUT DNF(Q)
35SzögiTamásHUN DNF(Q)
35BratliMariusNOR DNF(Q)
37SorgBenSUI DNF(Q)
37AitkenScottGBR DNF(Q)



Envie de nous rejoindre ? Contactez-nous !

Adv.