-
On 26 April 2015 at 10:03 | updated 26 April 2015 at 17:06

2015 International Criterum of Gross-Gerau: points races results


2015 International Criterum of Gross-Gerau: points races results


Here are the results of points races at the 2015 International Criterum of Gross-Gerau (Germany) for categories senior men and women, junior A and B...

Points races - senior women

Pos.Name
TeamCountryTimePoints
1ViverosJhoanaPowerslide Matter RacingCOL7:26,7308
2DanGuoArma Arena Geisingen TeamCHN7:24,4227
3KammingaManonPowerslide Matter RacingNED7:24,3025
4ThumMareikeArma Arena Geisingen TeamGER7:46,6095
5TasSandrineXL Tulips/PowerslideBEL7:25,5014
6AriasMayra YaquelineConfederacion Argentina de PatinARG7:25,9534
7PouydebatJuliettePibrac Roller SkatingFRA7:52,9773
8Guerra GuevaraMaria CamilaColombia National TeamCOL7:24,9002
9Arias PerezFabrianaColombia National TeamCOL7:31,1322
10BergSabinePowerslide Matter RacingGER7:24,4611
11Serrano BurgosYenny PaolaColombia National TeamCOL7:25,4031
12RumpusKatharinaPowerslide Matter RacingGER7:26,7121
13RodriguezDinaClube Desportivo e Recreativo dos PrazeresPOR7:30,2791
14Quintana HerreraAura CristinaTeam Valle IndervalleCOL7:25,099 
15RiffoValeriaNational Team ChileCHL7:25,310 
16StrüverTinaTurbine Halle Custom-Sport TeamGER7:25,554 
17StoccoSilvanaConfederacion Argentina de PatinARG7:26,665 
18BalandrasFlavieLyon RollerFRA7:26,722 
19PoidevinMarieTeam Ligne DroiteFRA7:26,769 
20HendriksSharonTeam SprogNED7:26,902 

Points races - senior men

Pos.Name
TeamCountryTimePoints
1SwingsBartPowerslide Matter RacingBEL6:41,75110
2FrancoliniFabioBont EuropeITA6:38,0388
3ContinAlexisSimmons Rana RacingFRA6:39,8007
4KuwadaKevinConfederacion Argentina de PatinARG6:51,1606
5PenaBorisPowerslide Matter RacingCOL 4
6CassioliLorenzoBont EuropeITA6:38,1692
7PeulaPatxiEOSkates World TeamESP6:38,1802
8Cujavante LunaAlex AlfonsoColombia National TeamCOL6:59,0502
9Saavedra OrozcoManuel FernandoColombia National TeamCOL 2
10ZapataDanielPaen CanariamCOL6:42,0001
11BolanosJorgeMaple SkateECU6:44,2421
12RijhnenFelixPowerslide Matter RacingGER6:44,7561
13GarciaMauricioDominican RepublicCOL6:52,7641
14Molina ValderramaDaniel AaronTeam Valle IndervalleCOL6:53,4461
15CapellanoEzequielConfederacion Argentina de PatinARG6:39,358 
16AriensCrispijnTeam Van WervenNED6:39,492 
17DiasMartynRollerlagos C.P.POR6:40,069 
18OcampoKevinMaple SkateCOL6:40,659 
19BeddiafNolanEOSkates World TeamFRA6:44,073 
20PaezMikeMaple SkateMEX6:44,405 

Points races - junior A women

Pos.Name
TeamCountryTimePoints
1Garzon ArboledaLuz KarimeColombia National TeamCOL7:48,00014
2Celemin PiñerosMaria CamilaColombia National TeamCOL7:52,0008
3Vargas SarmientoGabrielaMaple SkateCOL7:47,5816
4BellFranchescaGTC2015 Simmons RacingUSA7:47,3215
5Lindarte GaviriaDaniela AndreaColombia National TeamCOL7:50,9995
6AlvaresJulietTeam VenezuelaVEN7:51,1784
7Mendoza CaldasDanielaColombia National TeamCOL7:58,5003
8VanhoutteStienXL Tulips/PowerslideBEL7:51,1231
9VonkBerberCadoMotus-RPM PoliNED7:51,1781
10MichelChloéSILA Ligne Droite RacingFRA7:57,9151
11BinusRonjaSSF HeilbronnGER7:49,143 
12FrancoAlessandraAlessi Junior TeamITA7:49,502 
13ZaniniMartinaASD Polisportiva BelluscoITA7:49,556 
14GamarraSolangeConfederacion Argentina de PatinARG7:49,571 
15Van De CatsyeEllenReko Roller Club Zemst - Maple SkatesBEL7:49,986 
16FrouinCharlotteSILA Ligne Droite RacingFRA7:50,175 
17MiquelarenaSaioaAmaya Sport Patinaje NavarraESP7:50,242 
18SantucciGiadaRinascita PattinaggioITA7:50,546 
19OotesDanielleCadoMotusNED7:50,748 
20SánthaBlankaTornado Team SzegedHUN7:51,004 

Points races - Junior A men

Pos.Name
TeamCountryTimePoints
1GiraudeauQuentinEOSkates World TeamFRA6:54,39814
2LoubineaudTimothyPOLE France BordeauxFRA6:58,5557
3ParedesSebastianTeam VenezuelaVEN6:55,9845
4JonesOllieMPC World TeamNZL6:56,7323
5SouletBenjaminCadomotus MPC FranceFRA7:14,2043
6Baldion FernandezJavier StevelColombia National TeamCOL6:54,9992
7JouetteJimmyQuintin Roller ClubFRA6:55,6232
8MirschSebastianERSG DarmstadtGER6:56,1182
9ImenezAlexisRoller Sud GoeloFRA6:57,1272
10Franco PerezCarlos IvanColombia National TeamCOL7:00,9002
11Valencia VillaquiranFabian ArlexColombia National TeamCOL7:19,7492
12FioritoRobertoA.S.D. Olimpiade Pattinatori SiracusaITA6:55,0451
13Rico GarciaMateoMaple SkateCOL6:55,1701
14Alban SilvaJuan JoseTeam Valle IndervalleCOL6:56,7101
15PachecoNunoRollerlagos C.P.POR7:14,7231
16Herreño FernandezSaul FernandoColombia National TeamCOL6:55,300 
17BachJonathanValence Roller SportsFRA6:55,400 
18Perez GarciaJuan FelipePaen CanariamCOL6:55,841 
19LindenskovOliverInline Team DenmarkDEN6:56,016 
20RoperoGlocknerTeam VenezuelaVEN6:56,155 

Points races - Junior B women

Pos.Name
TeamCountryTimePoints
1MincellaAlessiaA.S.D. Olimpiade Pattinatori SiracusaITA4:37,5114
2Neira BarreraValeriaMaple SkateCOL4:37,5144
3TalloussiMyriamPOLE France BordeauxFRA4:37,1853
4GardiDominikaTornado Team SzegedHUN4:38,9873
5GroenewoudMarijkeSkeelervereniging IDSNED4:59,0943
6Bermudez PadillaKaren DanielaMaple SkateCOL5:08,0553
7Vallejo LozanoLuisa FernandaPaen CanariamCOL4:38,7332
8GeoffroyChloéTeam Ligne DroiteFRA4:38,9762
9BaierElisabethGroßenhainer RVGER5:04,2352
10LizéMélanieAgont BontFRA4:38,3351
11BarkerLisaLigue Ile De FranceFRA4:39,0231
12LorenzatoLauraAlessi Junior TeamITA4:44,4051
13KopilovicEleonóraTornado Team SzegedHUN4:57,8701
14MillingHeleneTurbine HalleGER4:37,588 
15GaiserLarissaTSV BernhausenGER4:37,858 
16LeguennecEnoraRoller Sud GoeloFRA4:38,378 
17DumontEliseTeam Ligne DroiteFRA4:38,435 
18WiduaChiaraRSV Blau-Weiß GeraGER4:38,514 
19VeenFleurUnica Bont TeamNED4:38,647 
20de YongMayaMaple SkateNED4:38,729 

Points races - junior B men

Pos.Name
TeamCountryTimePoints
1FoucherFlavienASTA NantesFRA4:09,9289
2LhommeBastienADEL RSFRA4:11,8906
3PediconeDoucelinSILA Ligne Droite RacingFRA4:16,6004
4FerriéMartinRCHFRA4:17,2524
5ThiebaultValentinSILA Ligne Droite RacingFRA4:10,7923
6MedardIndraZRC ZandvoordeBEL4:18,2222
7AppolloniAndreaAlessi Junior TeamITA4:27,3602
8MalagonFredy SantiagoPaen CanariamCOL4:16,942 
8VanhoveTiboRSC HeverleeBEL4:16,942 
10MartinaLeonardoASD Polisportiva BelluscoITA4:17,159 
11CasadeiMatteoRinascita PattinaggioITA4:17,253 
12AertsVictorValence Roller SportsFRA4:17,321 
13TreboutaGiovanniGuingamp Roller SkatingFRA4:17,386 
14BergFlorianRSV Blau-Weiß GeraGER4:17,406 
15van der KolkTiemenSKOV HeerdeNED4:17,491 
16den HeijerTomUnica Bont TeamNED4:17,578 
17GalliGabrieleAlessi Junior TeamITA4:17,929 
18MiddelkoopMarcUnica Bont TeamNED4:18,052 
19VosteThomasZRC ZandvoordeBEL4:18,089 
20van VlietTomUnica Bont TeamNED4:18,128 

Voir les résultats complets ici



Want to join the team? Email us!

Adv.