-
On 10 May 2015 at 21:03 | updated 10 May 2015 at 21:09

2015 Europa Cup in Mechelen: elimination races results


2015 Europa Cup in Mechelen: elimination races results


The fourth stage of the 2015 Europa Cup of roller speed skating was held on May 9 and 10 in Mechelen (Flanders, Belgium). Here are the results of elimination races in all categories...

7000 m Elimination Junior B Women

Pos.Name TeamCountryTime
1LORENZATOLAURAAlessi World TeamITA12:09,195
2GARDIDOMINIKATornado Team SzegedHUN12:09,238
3DOSSIMARTINAAlessi World TeamITA12:10,125
4GAISERLARISSATSV BernhausenGER12:11,143
5GROENEWOUDMARIJKESkeelervereniging IDSNED12:15,776
6VOSTEJASMINAZRC ZandvoordeBEL 
7VAN DER WEIDETRICIAStouwdamNED 
8GUENTHERANNE SOPHIERSV Blau-Weiss GeraGER 
9ZURBUCHENNOEMIRollerblade SchweizSUI 
10VAN BALENESHNEYADBA - Leo SmitNED 
11KOPILOVICELEONORATornado Team SzegedHUN 
12SEBOKDOMINIKABurning Wheels TeamHUN 
13CRAPIERLAURINEAbil RollerFRA 
14VON BURGJANARolling StarsSUI 
15RENCKERJEANNETEAM AGON BONTFRA 
16MITROFANOVKATRINEInline Team DenmarkDEN 
17HENMARAMALIEInline Team DenmarkDEN 
18VAN RELEGEMCAROLIENReko Roller Club ZemstBEL 
19BONSWENDYSKOV HeerdeNED 
20LEWISFFIONBirmingham Wheels RSCGBR 
21KRONBORGMOAStockholm SpeedskatersSWE 
22WYMERELLIEEast Midlands RacingGBR 
23VAN DEN EYNDENINAFratelli Team MechelenBEL 

7000 m Elimination Junior B Men

Pos.Name TeamCountryTime
1BRAVOMIGUELCDEIA - Team NOBELPOR10:45,679
2MEDARDINDRAZRC ZandvoordeBEL10:45,717
3VANHOVETIBORSC HeverleeBEL10:48,245
4VOSTETHOMASZRC ZandvoordeBEL10:49,764
5VAN DER KOLKTIEMENSKOV HeerdeNED 
6ALARIOFABIOAlessi World TeamITA 
7DE PRINSJENSReko Roller Club ZemstBEL 
8DANNEELDAVIDZRC ZandvoordeBEL 
9GALLIGABRIELEAlessi World TeamITA 
10DOUMAMAXSIVZeist - Code blueNED 
11DE KEYSERSIMONRSC HeverleeBEL 
12VANHOORENSTANZRC ZandvoordeBEL 
13CHEN SUNYIRadius Skate Racing TeamCHN 
14FREITASANTONIOCDEIA - Team NOBELPOR 
15VANHOUTTELARSZRC ZandvoordeBEL 
16JAMROZYPATRYCJANUKS ORLICAPOL 
17SKJOLD HANSENMORTENInline Team DenmarkDEN 
18KELLYJACKBirmingham Wheels RSCGBR 
19AITKENSCOTTBirmingham Wheels RSCGBR 
20MEESJONASSkeeler Team EvergemBEL 
21DOBSONWILLBirmingham Wheels RSCGBR 

7000m Elimination Junior A Women

Pos.Name TeamCountryTime
1VAN DE CATSEYEELLENReko Zemst / Maple skateBEL11:42,420
2FRANCOALESSANDRAAlessi World TeamITA 
3VANHOUTTESTIENZRC Zandvoorde - XL Tulips-PowerslideBEL 
4PALANCAR BOLUDASANDRARivas In-GravityESP 
5UHRIGMICHELLEBerliner TSCGER 
6WERLINGSABRINABlau-Gelb Gross-GerauGER 
7FITUCHMALWINAUKS ORLICA Duszniki ZdrojPOL 
8KEULEERSNYMPHEReko Roller Club ZemstBEL 
9SMITHREBECCAArma Arena Geisingen TeamNZL 
10VAN DEN SAFFELEJOSEPHINEZRC ZandvoordeBEL 
11GIBBSDAINAArma Arena Geisingen TeamNZL 
12HERNALSTEENKATRIENRSC HeverleeBEL 
13COENESHIRLEYBSC BruggeBEL 

5000m Elimination Junior A Men

Pos.Name TeamCountryTime
1ZHANGCHIRadius Skate Racing TeamCHN7:44,969
2JONESOLLIEMPC World TeamNZL7:45,010
3DUE SCHMIDTPHILIPMaple Skate TeamDEN7:47,316
4LINDENSKOVOLIVERInline Team DenmarkDEN7:49,673
5EMELESTEFANBlau-Gelb Gross-GerauGER8:08,104
6VANHOORENRINOBSC BruggeBEL 
7SIEGELTIMBlau-Gelb Gross-Gerau Maple Skate TeamGER 
8MODEKJAERRASMUSInline Team DenmarkDEN 
9BELLISIMONEAlessi World TeamITA 
10ERIKSENMADSInline Team DenmarkDEN 
11DELLA CHIESAANTHONYAsphalte Roller RWFRA 
12LARSENBENJAMINInline team denmarkDEN 
 VAN LINGENGERRIESkeelervereniging IDSNED 
 BERLIJNTWANConcap NederlandNED 
 REUTERPATRICKSSF HeilbronnGER 

7000m Elimination Senior Women

Pos.Name TeamCountryTime
1RIGASELENAArma Arena Geisingen TeamDEN11:32,360
2THUMMAREIKEArma Arena Geisingen TeamGER11:32,375
3RIFFOVALERIATeam ChileCHL11:32,402
4VAN BENTUMJESSICAArma Arena Geisingen TeamNZL11:32,858
5CANHAANDREIACDEIA - Team NOBELPOR 
6MOYAVALENTINAArma Arena Geisingen TeamCHL 
7VON BURGRINARolling StarsSUI 

14km Elimination Senior Men

Pos.Name TeamCountryTime
1MICHAELPETERPowerslide Matter RacingNZL17:17,906
2SWINGSBARTPowerslide Matter RacingBEL17:17,974
3SWINGSMAARTENPowerslide Matter RacingBEL17:20,425
4PAEZMIKEMaple Skate TeamMEX17:37,136
5GARCIAMAURICIODominican Republic National TeamDOM17:45,788
6DIJKSTRARUURDPowerslideNED17:34,222
7ULREICHJAKOBArma Arena Geisingen TeamAUT17:34,268
8KROMOSERCHRISTIANJoker Power TeamAUT17:34,416
9ALARIOGAETANOAlessi World TeamITA17:34,844
10SIBIETTIMZRC ZandvoordeBEL17:51,917
11DUE SCHMIDTSTEFANMaple Skate TeamDEN 
12HUGHESKIERRYNArma Arena Geisingen TeamNZL 
13SPRUYTFERREPowerslide Matter RacingBEL 
14PEDRODAVIDCDEIA - Team NOBELPOR 
15TASSIEMENZRC ZandvoordeBEL 
16MEULDERSKARELZRC ZandvoordeBEL 
17MARREIROSDIOGORollerlagos C.P.POR 
18BARRIGA MOLINAFRANCISCORivas In-GravityESP 
19ACOSTACAMILOArma Arena Geisingen TeamCOL 
20VERDUGORICARDOArma Arena Geisingen TeamCHL 
21BARATA CARBAJALGABRIELRivas In-GravityESP 
22DE SMEDTBRECHTZRC ZandvoordeBEL 
23ALBRECHTSIMONArma Arena Geisingen TeamGER 
24RAMALIETIENNEArma Arena Geisingen TeamGER 
25WHYTEJOSHArma Arena Geisingen TeamNZL 
26HÄRTLALEXANDERPS TAX Racing Team / 1. FCN Roll- und Eissport e.VGER 
27DONADIOMARCELOAlessi World TeamITA 
28ESTEVESRICARDOCDEIA - Team NOBELPOR 
29VANDEBEECKYANNISRSC HeverleeBEL 
30KRUPKAMATEJPS TAX Racing Team / KSBM PrahaCZE 
31IBBOTSONDANEast Midlands RacingGBR 
32LARSENADAMInline Team DenmarkDEN 
33FLANANGANJAMIEEast Midlands RacingGBR 
34SALQUEBREARNAUDAsphalte Roller RWFRA 
35FISCHERNILSPS TAX Racing Team / RSV Blau-Weiß Gera e.V.GER 
36ACOSTANELSONRolling Skate TeamCOL 
37DURSUNMARTINInline Team DenmarkDEN 



Want to join the team? Email us!

Adv.